Perspektívy miestnej kultúry

15.11.2013 09:13

Kultúrne centrum KSK v Košiciach bolo v dňoch 12. a 13.novembra 2013 organizátorom celoslovenskej konferencie „Perspektívy miestnej kultúry“ určenej kultúrno-osvetovým pracovníkom, ktorí pricestovali do Košíc zo všetkých samosprávnych krajov Slovenska. Garantom podujatia sa stalo Národné osvetové centrum v Bratislave.

Účastníci konferencie si v dopoludňajšej, teoretickej časti prvého dňa vypočuli vystúpenie PhDr. Jany Kresákovej, generálnej riaditeľky Národného osvetového centra v Bratislave, zamerané na ďalšie smerovanie tejto inštitúcie a informácie Mgr. Jána Paprčku, riaditeľa odboru nehmotného kultúrneho dedičstva a znevýhodnených skupín obyvateľstva, sekcia kultúrneho dedičstva Ministerstva kultúry SR o zameraní a prioritách dotačného systému MK SR č. 7 - Nehmotné kultúrne dedičstvo a kultúrno-osvetová činnosť. V tejto teoretickej časti zaujala najmä prezentácia Mgr. Dany Kľučárovej, PhD, generálnej riaditeľky UĽUV, v ktorej predstavila UĽUV ako inštitucionálneho a odborného garanta pre ochranu a rozvoj ľudovej umeleckej výroby v regiónoch a tiež prednesenie informácií o programe KSK Terra Incognita, ktorý je súčasťou projektu Európske hlavné mesto kultúry Košice 2013, podaných vedúcou odboru kultúry a cestovného ruchu Úradu KSK PhDr. Janou Kovácsovou ako prípadová štúdia programového riadenie kultúry v regióne. Úlohu a význam kultúry pre rozvoj miest a obcí Slovenska zdôraznila vo svojom príspevku MUDr. Renáta Lenártová, námestníčka primátora mesta Košice a v závere tejto časti programu sa o príklady dobrej praxe v spolupráci kultúrnych operátorov podelila Mgr. Dorota Czastka, riaditeľka Regionálneho centra kultúr pohraničia v poľskom Krosne.

Popoludnie patrilo praktickým ukážkam zapojenia segmentov kultúry do turistickej ponuky, ktoré začali prehliadkou Kulturparku, najväčšej investičnej aktivity projektu Košice - Európske hlavné mesto kultúry 2013. Potom sa účastníci konferencie rozdelili na dve skupiny. Prvá navštívila najskôr mesto Medzev, kde si prezreli expozíciu Múzea kinematografie rodiny Schusterovej, Hámor a Hvezdáreň. Potom si to namierili do Moldavy nad Bodvou do kováčskej vyhne a múzea vín, kde ich čakala ochutnávka tunajších vín s odborným výkladom someliéra. Druhá skupina sa vydala na Gemer. Najprv ich prijali v Brzotíne na Konskom dvore, zariadení, ktoré sa venuje agroturistike a je príkladom dobrej spolupráce podnikateľského subjektu s kultúrnymi organizáciami. Okrem prehliadky areálu bol návštevníkom predstavený aj projekt KSK Tašíkovo – Košický rozprávkový kraj a to zástupcami Gemerského osvetového strediska v Rožňave, ktoré je jeho implemetačným orgánom. Ďalšou zastávkou tejto skupiny bol Remeselnícky dom v Krásnohorskej Dlhej Lúke, zrekonštruovaný sedliacky dom, kde sú vytvorené remeselnícke dielne. Remeselnícky dom ponúkol ukážky tradičných remesiel ako košikárstvo,hrnčiarstvo a výroba predmetov zo šúpolia. V Remeselníckom dome sídli Združenie gemerských remeselníkov a práve jeho predseda Mgr. Juraj Nagy účastníkov konferencie informoval o histórii Remeselníckeho domu a jeho bohatých aktivitách.No a mnohí z návštevníkov využili aj možnosť, sami si niektoré z predvádzaných remesiel vyskúšať.

Nasledujúci deň bol venovaný jednaniu v troch pracovných skupinách, ktoré sa zamerali na tieto obsahové okruhy: Analýza a prognózy súčasného stavu miestnej a regionálnej kultúry, Aktuálne problémy záujmovej umeleckej činnosti a Vzdelávanie, jeho obsahové zameranie, metodika a poradenstvo v miestnej kultúre. Po prijatí záverov konferencie, ktoré sa rozdelili na odporúčania a úlohy s pridelením zodpovednosti za ich splnenie, niektorí účastníci využili ponuku organizátorov a absolvovali prehliadku praktických ukážok výsledkov programového riadenia kultúry v meste Košice. Konkrétne navštívili otvorenú zónu Verejnej knižnice Jána Bocatia, informačný bod programu Terra Incogita a Galériu KC KSK v Barkóczyho paláci, Kunsthalle, Uličku remesiel, expozície Východoslovenského múzea - Katova bašta a Dom remesiel na Hrnčiarskej ulici a Košický zlatý poklad v historickej účelovej budove na Námestí Maratónu mieru.

Atmosféru pracovného stretnutia sme zachytili vo fotografiách

Štítky

Neboli nájdené žiadne štítky.